rozšířené vyhledávání ...

Svátek má Kateřina

Dnes je sobota, 25. 11. 2017

Soutěžíme o Zlatý erb - v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí
Dejte nám svůj hlas
pro cenu veřejnosti.
Děkujeme.

Edera

Historie obce

Obec Zdechovice se nachází jihovýchodně od Nového Bydžova. První písemná zmínka o obci Zdechovice pochází z roku 1311 (chybně se uvádí rok 1334), ale název Zdechovice je znám až od roku 1720

V letech 1353 - 1363 držel obec Jakub ze Zechovice. Po zemanech ze Zdechovic v 16.století pánové z Vartenberka, od nichž je v roce 1516 odkoupil Vilém z Pernštejna. V roce 1547 jeho syn Jan z Pernštejna prodává celé novobydžovské panství spolu se Zdechovicemi císaři Ferdinandu I., kterýje ještě téhož roku prodává Vilému z Valdštejna. Pak se majitelé střídali. V roce 1783 proběhla Raabova reforma, za které bylčastečně uspokojen hlad osadníků  po půdě rozporcelováním statku Prasek.

Ve Zdechovicích před 1. světovou válkou žil a tvořil akademický malíř Bohumil Kubišta. Název obce pochází od jména Zech (obec lidí zechových), tvar obce se objevuje poprvé až roku 1720.