rozšířené vyhledávání ...

Svátek má Jiří

Dnes je středa, 24. 4. 2019

Soutěžíme o Zlatý erb - v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí
Dejte nám svůj hlas
pro cenu veřejnosti.
Děkujeme.

Edera

zájezd do Prahy

23. 3. 2019 Zobrazit více

Sázení lípy ke 100.výročí založení republiky

Sázení Lípy svobody ze dne 20.10.2018

2. 12. 2018 Zobrazit více

Obec Zdechovice pomáhá památkám v okolí a Vám nabízí cestu jak snadno získat informace

Informace o aktuálním dění na okolních památkách

Obec Zdechovice pomáhá památkám v okolí a Vám nabízí cestu jak snadno získat informace o možných aktivitách, které by Vás mohli zajímat.

Na těchto stránkách pod založkou "Události v obci kam / za kulturou" můžete získat informace o dění na okolních památkách NPÚ:

Státní zámek Hrádek u Nechanic

Foto Zámek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer (1817-1856), který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interierů. Kromě tohoto vybavení, zhotovovaného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (18 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha).

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple). Státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen národní kulturní památkou.

4. 5. 2010 Zobrazit méně