rozšířené vyhledávání ...

Svátek má Sabina

Dnes je úterý, 22. 10. 2019

Soutěžíme o Zlatý erb - v soutěži o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí
Dejte nám svůj hlas
pro cenu veřejnosti.
Děkujeme.

Edera

svěcení kapličky a praporu

svěcení kapličky a praporusvěcení kapličky a praporu

3. 10. 2019

Sázení lípy ke 100.výročí založení republiky

Sázení Lípy svobody ze dne 20.10.2018

2. 12. 2018 Zobrazit více

Obec Zdechovice pomáhá památkám v okolí a Vám nabízí cestu jak snadno získat informace

Informace o aktuálním dění na okolních památkách

Obec Zdechovice pomáhá památkám v okolí a Vám nabízí cestu jak snadno získat informace o možných aktivitách, které by Vás mohli zajímat.

Na těchto stránkách pod založkou "Události v obci kam / za kulturou" můžete získat informace o dění na okolních památkách NPÚ:

Státní zámek Hrádek u Nechanic

Foto Zámek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu (1799-1884), významným představitelem jilemnické rodové linie. Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem (1805-1869) ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer (1817-1856), který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interierů. Kromě tohoto vybavení, zhotovovaného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (18 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha).

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple). Státní zámek Hrádek u Nechanic byl v roce 2001 prohlášen národní kulturní památkou.

4. 5. 2010 Zobrazit méně